top of page

Competition Results

Heading 6

Glass 24/7

Wingham Open Results

Bushy.jpg
Chook.jpg
Craig.jpg
John M.jpg
Open 1.jpg
Open 2.jpg
Stewart.jpg
Open 3.jpg
Open 4.jpg
Richie.jpg
Corey B.jpg
Garth.jpg
Chad L.jpg
Corey M.jpg
Brad S.jpg
Daryl H.jpg
Ted R.jpg
Jason P.jpg

Dec 18th - Par 3

The Great lakes Caravans Par 3 event where all 18 Holes are Par 3s

Par 3 3.JPG
Par 3 2.JPG

Chook Run

Chook.jpg
Mone.jpg
Brad Graham.jpg

Mone Vilayrack wins with 24 Points on Jan 27

Chook Run organiser Graham Steel with Brad Sawyer

Ambrose

Resumes with Daylight Saving

in October 2024

Amb Jan 26.jpg

Syd Gilfillan, Corey Franklin, Andrew Paine, Steve Bird & Bob Siecker

Corey Muxlow

77 75 80 75  307

2022 Snake Club Presentation

Queen.jpg
Syd.jpg

Queen Snake, Natasha Lerdkhuntod proudly wearing the Green Jacket

Snakes 7.jpg
BBQ1.jpg

Syd Gilfillan winner of the most three putts (87) with his trophy

Snakes A.jpg
Snakes B.jpg
Snakes C.jpg
Snakes D.jpg
Snakes E.jpg
Snakes F.jpg

Snakes Club Brain's Trust

IMG_4467.jpg
July 8thSingle stableford
Barry Brown was the overall winner with 38 points
A grade winner was 
Jeffry Dudgeon with 34 points
B grade was won by Garry Reid with 36 points
C grade won by Olivia Muir with 34 points

Ball Comp run down points
Adrin Yeo 33-Terry Harris 33-Peter Pratten 33-Denise Polley 33-Geoff Swaffield 33-Brian Haynes 33-Peter Tait 32-Syd Gilfillan 32-Paul Ryan 32-Rod Brown 32

 

July 1 Monthly Mug And Medals

Monthly Mug winner was Olivia Muir with a fine net score of 64,olivia also secured the C grade medal

A grade medal went to Michael Rees with a fine 69 and plays off 2 

B grade medal was won by Michael Clarke with 72 nett

 

Ball Comp run down NETT

Rob Else 72-Peter Tait 72-Tim Smith 72-Barry Brown 72-Trent Grofos 73-ShaneGeenaway 73-Tony Lattimore 73-Dennis McKeough 73-Adrian Yeo 73-Simon Crowe 74-Natasha Lerdkhuntod 74-Fletcher Lewis 74-Graig Harrison 75

July 9th  Machins Foursomes Championship

Foursomes champions Rohan Abbott

and Rod Brown

Runners up were James Urquhart and

Richard Clarke

Net winners were Robert Else and Adrian Yeo

IMG_20230708_181235.jpg
Paul Muir collects his prize for an excellent shot on the 7th /16th inside the 50cm 
IMG_20230709_144045.jpg
JULY 15th
won by Bob Siecker and Craig 
Harrison with 76 points
2nd Tayla Reeves and Naomi Reeves with 75 points
3rd Terry Harris and Craig Watson with 72 points
the individual event taken out by Lesley Bridges with 41 points 
2nd Earle braham with 38 points and 3rd was Corey Armstrong beaten in a count back also 38 points
The ball comp run down is  

BallComp run down points
Adrian yeo-Ronald Baker and Dennis McKeough 70- Kel Bridges-Fletcher Lewis-Geoff Swaffield and Billy Osbounre  65-Lason Patrick and swinger Bruce Gibson 65-Andrew King and Jake Smith 64-Alex Wilson and David Woolard 64
IMG_8485.jpg
IMG_20230719_130544.jpg
IMG_20230722_174531.jpg
IMG_20230722_174605.jpg
Resized_20230726_130853.jpeg
July 29th Single Stableford

Over all winner was Micheal O'Neill with a fine 42 points
A Grade winner Rod Brown with 39 pts 
B Grade winner Earle Braham with 37 pts
C Grade winner Alex Kees with 41pts 
NTP
3rd and 12th Earle Braham 6.81 mtrs
4th and 13th S Baker 1.9 mtrs
6th and 15th long putt Adrian Yeo
7th and 16 Brad Sawyer 20 cm also picking up the prize for being inside 50 cms
9th and 18th Dwayne Hutchins 1.96 mtrs
Ball Comp Run Down
Tony Lattimore 38pts-Andrew Paine 37pts-Syd Gilfillan 37pts-Dennis McKeough 37pts-Adam Buchtmann 37pts-Andy King 35pts-Scott Faulkner 35pts-David Andrews 35pts-Ronald Baker 35pts





























 
IMG_20230729_172847.jpg
IMG_20230729_172931.jpg
August 5th
Monthly Medal and Mug

Winner of the Mug and C grade medal Col Tubby 90-24-66
A grade medal Craig Harrison 79-12-76
B grade medal Geoff Swaffield 86-16-70
Nett winner Larry Thompson 90-24-66
A grade gross Rohan Abbott -78
B grade gross Bob Polley 87
C grade gross Garry Reid 91
LONG DRIVE winners
A grade James Urquart
B grade M Reading
C grade Gary Reid
Ball comp run down
Wayne Lewis-69 Paul Muir-69 Bob Siecker-71 Sam Kriss-72 Tony Lattimore-73 Russell Grofos-73 Adrian Yeo-73 Phil Jirman-74 Richard Clarke-74 James Urquart-74 Dennis McKeough-74 Mick O'Neill-74
















 
August 6th
Keno Mixed foursomes

Winners were Kel andLesley Bridges
Runners up Olivia and Paul Muir
IMG_20230806_142334.jpg
IMG_20230719_101519.jpg
IMG_20230809_124047.jpg
IMG_20230719_130544.jpg
12th August
Single stableford

Overall winner Toa Proctor- 40pts
A grade winner Robert Else -38pts
B grade winner Jake Smith-39pts
C grade winner Larry Thompson-39pts
runners up
A grade Michael O'Neill36pts
B grade Stewart Baker-38pts
C grade Wayne Lewis-36pts
Ball comp run down
Katrina Greenaway-37pts Peter Tait-37pts Daryl Haywood-36pts Martin Reading-36pts Colm McTaggart 35pts Luke Harris-35pts Syd Gilfillan-35 Garry Reid-35pts Andrew Paine-35pts Kel Bridges-35pts Brian Raglus-35pts Billy Osbourne-34pts Jason Fowles-34pts Richard Clark-34pts Naomi Reeves-33pts Glen Porter33pts
IMG_20230819_170250.jpg
September 2 Ambrose in 2s
First Family team across the line to receive a shirt from Sawtel golf club
Andy King and Tim Smith
2 man Ambrose winners
Paul Muir and Jason Patrick-61.5
second Rhys Cowie and Peter Tait-62.25
third Andrew King and Tim Smith-64.25
forth Cory Franklin and Bob Siecker-64.75
Team Ball Comp Run Down
Tash and Rob Else-65
Mick Rees and Trent Grofos-65
Scott Dwyer and Trevor Whitmore-65
Barry Brown and Glen Porter-65.5
Peter Bell and Col McTaggert-66
Earle Braham and Adrian Yeo-66.5
NTP
3rd and 12th Adrian Yeo 2.21mtrs
4th and 13th Jason Patrick 46cm
6th and !5th Rod Brown
7th and 16th Craig Harrison 1,57mtrs
9th and 18th Trevor Whitmore 55cm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
September 16th 
Single Stableford
winner Neil Gibson-43pts







a grade Michael Rees-40pts
b grade Daryl Heywood-41pts







c grade Jason Patrick-40pts





 






runners up
a grade Trevor Whitmore-38pts
b grade Trevor Martin-40pts
c grade Darren Haynes-38pts
ball comp run down
Cory Franklin-38pts
Jason Fowles-37pts
Adrian Yeo-37pts
Dennis McKeough-36pts
Richard Clark-36pts
Rod Brown-36pts
Geoff Swaffield-35pts
Billy Osbourne-35pts
Garry Reid-35pts
Robin Thomas34pts
Terry Harris-34pts
NTP'
3rd &12th D Bisby-1.81mtrs
4th & 13th Neville Blanch-0.87mtrs
6th &15th long put Larry Thompson
7th & 16th Cory Armstong-0.57mtrs
9th & 18th Rod Brown-2.05






Nett winner Barry Brown            Gross winners
A grade Jason Fowles
B grade Dennis McKeough
C grade Gary Croucher
LONG DRIVE 
A grade Craig Harrison
B grade P Anderson
BALL COMP RUN DOWN
Andy King-69nett
Richard Clark-70
Craig Watson-71
Trent Grofos-72
Larry Thompson-72
Trevor Burns-73
Earle Braham-73
Phil Anderson-74
James Urquart-74
David Woolard-74
NTPs
3rd & 12th Barry Brown-72cm
4th & 13th Brendan Walker-65cm
Long Drive P Ryan
7th & 16th Tayla Reeves-57cm
9th & 18th Trevor Whitmore-1.27mtrs






 
7th October Monthly Mug & Medals
Mug & A grade-Bendan Walker-68 nett








B grade-Andrew Paine-68 nett
C grade-Colm McTaggert-71

 
IMG_20231014_160352.jpg
IMG_20230916_175444.jpg
IMG_20230916_175541.jpg
IMG_5005.jpg
9th september
Monthly Mug Medals ans Long Drives

Mug winner Franz Schubert-65 nett
a grade medal Rhys Cowie- 69 nett
b grade medal Franz Schubert -65
c grade medal Gary Reid- 70 nett
Gross winners
a grade Rod Brown-78
b grade Dennis McKeough-84
c grade Duane Hutchins-94
Long Drive Winners
a grade Brad Sawyer
b grade S Baker
c grade Col Tubby
Ball Comp Run Down
Martin Reading-68 Glen Porter-71 Paul Muir-71 Earle Braham-72 Neville Blanch-72 Ronald Baker-72 Stewart Baker-72 Graig Harrison-73 Geoff Swaffield-73 Tony Lattimore-73 Colin Tubby-73 Jake Smith-74
NTPs
3rd & 12thBarry Brown 2.70
4th & 13th Paul Muir 2.59
6th & 15th long putt Craig Harrison
7th & 16th Stewart Baker 1.03
9th & 18th BOB SIECKER 4.70
30th September Single Stableford
Overall winner Craig Hamilton-38pts







A grade Neville Blanch-38pts







B grade Glenn Porter-37pts






C grade Tony Lattimore-38pts
Grade runners up
A grade Brad Sawyer-38pts






B grade Garry Reid-36pts






C grade Tate Grofos-38pts
Ball Comp Run Down
Shane Greenaway-38pts
Darren Haynes-38pts
Craig Harrison37pts
John Strybis-37pts
Jason Fowles-37pts
Barry Brown-35pts
Brian Haynes-35pts
Tim Smith-35pts
Phillip Anderson-34pts
Greg Foy-34pts
Jason Lincoln-33pts
Rhys Cowie-33
Phillip Hanlen-33pts
NTP's
3rd & 12 Paul Muir 4.22mtrs
4th & 13th Garry Reid-110mm
Long putt G Baylis
7th & 16th Earle Braham 2.58mtrs
9th & 18th Craig Harrison 1.77mtrs










































 
IMG_20230930_172328.jpg
IMG_20230930_172349.jpg
IMG_20230930_172411.jpg
IMG_20230930_172444.jpg
IMG_20230930_172427.jpg
21st october
TIGER PINS - STROKE
Winner Neville Blanch - 68 nett
A grade Peter Bell-70 nett
B grade Adrian Yeo-70 nett
C grade Naomi Reeves-71 nett
RUNNERS UP
A grade Neil Gibson-70 nett
B grade Paul Ryan-70 nett
C grade Sam Burnside-71 nett
Peter Tait won the eagles nest
NTPs
3rd & 12th David Rushford-1.02mtrs
4th & 13th Paul Muir-3.82 mtrs
Royal Hotel long put B Raglas
7th & 16th Peter Bell-98 cm
9th & 18th Craig Harrison-70 cm
BALL COMP RUN DOWN
Billy Osborne-71
Bruce Gibson-71
Garry Reid-71
Paul Muir-71
Peter Tait-72
Alex Wilson-73
Russell Grofos-73
Larry Thompson-73
Craig Hamilton-73
Blake McIntosh-74
Trent Grofos-74
Daryl Heywood-74

 
IMG_20231021_180150.jpg
IMG_20231021_180302.jpg
July 22nd Stroke
Overall winner was Alex Kees with 70 nett
A grade winner Trevor Whitmore-72 nett-runner up Dave Andrews on a count back 72 nett
B grade winner Dennis McKeough -72 nett-runner up Adrian Yeo-73
C grade winner Colin Tubby-72 nett-runner up Clifford Beattie-73 nett 

Ball Comp run down
Paul Muir-73 Ronald Baker-73 Rod Brown-73 Cory Franklin-73 Craig Harrison-73 Sid Gilfillan-74 Chris Shaw-74 Neville Blanch-74 Terry Harris-75 Michae lO'Neill-75 Garry Reid-75

NTP
Dealis'h Restaurant Josh Tang 2.27
Pottsy's bakehouse Luke Steel 1.53
Royal Hotel long put Peter Bell
WinghamPlaza Butchery Mick Rees .53--only .03 outside the money
Bent On Food Rod Brown 3.14

The Singles knock out championship was won by Neville Blanch beating  Rhys Cowie 4 and 3





















































































 
Resized_20230726_130853.jpeg
July 30th THE SCRAMBLE
The annual Sramble event was well recieved with 17 groups
The winners were Trevor Whitmore-Scott Dwyer-Anthony Lowman and Peter Bell a score of 53.750 hcp of 6.250
IMG_20230730_150905.jpg
IMG_20230722_174519.jpg
August 19th 2BWB & Single Stableford
2BWB winners were Ronald Baker & Dennis McKeough with 29 pts
Single Stableford 

winner Craig Watson-46pts
2nd Colin Tubby-39pts
3rd Olivia Muir-39pts
Ball Comp -run down
Terry Harris-39pts Trent Grofos-38pts Gary Reid-37pts Andrew Paine-36pts Tash-36pts Scott Dwyer-35pts Rhys Cowie-34pts Bob Siecker-34pts Brian Haworth-34pts Jason Patrick-33pts Duane Hutchins-33pts
NTPs
3rd &12th Syd Gilfillan
4th &13th Shane Greenaway
6th & 15th Olivia Muir
7th & 16th Bob Siecker
9th & 18th Paul Muir
August 26th single stableford
Winner Stewart Baker 40pts
A grade Andrew King-39pts
B grade Adrian Yeo-39pts
C grade Anthony Lowman-38pts
A grade runner up Rhys Cowie-39pts
B grade runner up Sam Kriss-37pts
C grade runner up Sam Couch-37pts
Ball Comp run down
Brad Sawyer-37pts Luke Harris-36pts Jake Smith-36pts Kodoe Gardiner-36pts Tony Lattimore-35pts Neville Blanch-35pts Wayne Lewis-35pts Alex Wilson-34pts Syd Gilfillan34pts Garry Reid-34pts Jason Fowles-34pts Martin Reading-34pts  Dennis McKeough-34pts
NTP's
3rd & 12th Andrew King 2.48mtrs
4th & 13th Geoff Swaffield 1.74 mtrs
6th & 15th T Burley
7th & 16th S Crowe 3.11 mtrs
9th & 18th Sam Kriss 1 mtr

 
IMG_5049.jpg
IMG_20230916_112121.jpg
25 September
2 ball aggregate & S/Stableford

winners Bob Siecker & Craig Harrison-75pts
2nd Luke Steel & Stewart Baker-73pts
3rd Garry Reid & Trent Grofos-73pts
Single Stableford winner
Colm McTaggert-39pts
2nd Rhys Cowie-39pts
3rd Michael Rees-38pts
Ball Comp run down
Richard Clark-37pts
Cory Franklin-37pts
Larry Thompson-37pts
David Rushford-36pts
Simon Crowe-36pts
Barry Brown-36pts
Ronald Baker-36pts
Scott Dwyer-35pts
Tony Lattimore-35pts
Trevor Burns-35pts
Craig Watson-34pts
Alex Kees-34pts
NTP,s
3rd &12th Colm McTaggert
4th & 13th S Brown 96cm
Long Put Jayden Shirwood
7th & 16th James Urquart-60 cm
9th & 18th Bob Siecker-3.05mts













 
IMG_5655.jpg
14th October single stableford
Winner Leslie Bridges-42pts






2nd Garry Reid-41pts
1st Gross Neville Blanch -80






3rd Anthony Lowman
4th Naomi Reeves
BALL COMP RUN DOWN
Scott Barry-38pts
Andy King-38pts
Trevor Whitmore-37pts
Olivia Muir-37pts
Cory Franklin-37pts
Craig Hamilton-37pts
Larry Thompson-37pts
Brad Sawyer-37pts
Phil Anderson-36pts
Tony Lattimore-36pts
Stewart Baker-35pts
Simon Crowe-35pts
NTPs
3rd & 12th Brad Sawyer-2.05mtrs
4th & 13th Jason Fowles-2.6mtrs
Long Drive B McIntosh
7th & 16th T Martin 41cm also wins the last McKeough jackpot
9th & 18th S Baker-51cm

 
IMG_20231014_164844.jpg
IMG_20231014_164936.jpg
Heading 6
IMG_20231007_175150.jpg
GROFOS & BAKER BRICK LAYERS
28TH OCTOBER
AMBROSE IN 2s

winners Rod Brown& Duane Hutchins 63 nett







2nd Peter Bell & Trevor Spicer-63.25 nett
3rd Rhys Cowie Garry Croucher & Greg Prosper-63.33
BALL COMP RUN DOWN
Ted Smith & Garry Reid-63.75
Neville Blanch & Daryll Heywood-64.5
Rohan Abbott & Brian Raglus-66
Russell & Tate Grofos-66.25
Colm McTaggert & Chad Lonsdale-66.75
Scott Barry & Mick Cook-66.75
NTPs
3rd & 12th Garry Reid-1.7mtrs
4th & 13th Ted Smith-51cms
Long Drive Garry Croucher
7th & 16th G Prosper-1.70mtrs
9th & 18th James Urquart-1.34mtrs
 
IMG_20231028_173210.jpg
MUG    MEDAL   AND LONG DRIVE CHAMPIONS  2023
MUG CHAMPION  GLEN PORTER                                         A GRADE MEDALIST 2023 JASON FOWLES
B GRADE MEDALIST 2023   GLEN PORTER                         C GRADE MEDALIST  2023 ALEX WILSON
LONG DRIVE  CHAMPIONS   A GRADE  RHYS COWIE   B GRADE ANDREW PAINE  C GRADE  GARRY REID


















 
4TH OCTOBER
MONTHLY MUG,MEDAL AND LONG DRIVE RESULTS

MUG WINNER Glen porter-69 nett







A Grade medal to Steven George-73 nett
B Grade medal Glen Porter-69 nett






C Grade medal  Wayne Lewis-70 nett
A Grade gross winner Mick Rees-79






B Grade gross Franz Schubert-74






C Grade gross Alex Wilson-74






LONG DRIVE winners
A grade Rhys Cowie
B grade Jake Smith
C grade T Spicer
BALL COMP RUN DOWN
Phil Hanlen-72
Sam Burnside-73
Andrew Paine-75
Garry Reid -75
Jason Fowles-75
Cory Franklin-75
Trent Grofos-75
Scott Dwyer-75
Geoff Swaffield-76
Katrina Greenaway-76
Tony Lattimore-76
Kel Bridges-77
NTPs
3rd & 12th Mick Ramsey
4th & 13th Scott Dwyer 2.27 mtrs
Long putt Garry Reid
7th & 16th Tash 2.43
(th & 18th Garry Reid 1.2 mtrs














 
4 BALL FINAL
KEL AND LESLEY BRIDGES














 
CALCUTTA WINERS
NEVILLE BLANCH & COL TUBBY






RUNNER UP
ANDREW PAINE






SEMI FINAL WINNERS 
JASON PATRICK






SAM BURNSIDE








 
IMG_20231104_172655.jpg
IMG_20231104_172725.jpg
IMG_20231104_181422.jpg
IMG_20231104_172808.jpg
IMG_20231104_181042.jpg
IMG_20230916_112121.jpg
IMG_8485.jpg
IMG_20231104_173044.jpg
IMG_20230722_174605.jpg
IMG_20231104_172955.jpg
IMG_20231104_172857.jpg
IMG_20231104_172926.jpg
IMG_20231104_181339.jpg
IMG_20231104_181422.jpg
IMG_20231104_172655.jpg
IMG_20231104_172304.jpg
IMG_20231104_172354.jpg
11 NOVEMBER
WINGHAM TROPHY

Gross winner Rohan Abbott-77






Nett winner Bob Siecker 71






B Grade Garry Reid 87 gross






C Grade Jason Patrick-96 gross
GRADE RUNNERS UP
A Grade Russell Grofos-80 gross
B Grade Syd Gilfillan-89 Gross






C Grade Peter Pratten-98 gross
BALL COMP RUN DOWN
Glen Porter-72 nett
Scott Faulkner-72 nett
Kel Bridgers-72 nett
Olivia Muir-73 nett
Jason Fowles-74nett
Cory Franklin-74 nett
Richard Clark-75 nett
Dennis McKeough-76 nett
Blake McIntosh-76 nett
Rhys Cowie-76 nett
NTPs
3rd & 12th Cory Franklin- 5.3 mtrs
4th & 13th Brian Raglus -1.18 mtrs
Long Putt- R Thomas
7th & 16th Rohan Abbott-2.12 mtrs
9th & 12th Brad  Sawyer-1.77mts
IMG_20231111_173857.jpg
IMG_20231111_173930.jpg
18TH NOVEMBER
BETA LIVING CUP
Sponsor BETA ELECTRICAL wingham
Winner Russell Grofos 70 nett
A grade Trent Grofos-72 nett
B grade Dennis McKeough-71








C garde Kel Bridges-71nett







RUNNERS UP
A grade Stewart Baker-72 nett
B grade Greg Foy-72 nett







C grade Tate Grofos
NTPs
Long Drive Shane Brown
7th & 16th David Woolard-6.8 mtrs
9th & 18th Rob Else-53cms
BALL COMP RUN DOWN
Adrian Yeo-72 nett
Duane Hutchins-73
Niel Gibson-73
Michael Rees-73
Rohan Abbott-73
Anthony Loman-73
Trevor Abbott-73
Paul Ryan-73
David Woolard-73
Bob Siecker-74
Wayne Lewis-74
IMG_20231104_172808.jpg
IMG_20231111_173946.jpg
IMG_20231111_174047.jpg
IMG_20231118_175147.jpg
IMG_20231118_175235.jpg
29TH NOVEMBER
BUCHTMANN FAMILY CUP

Winner James Urquart +5







A grade Rod Brown +4








B grade Garry Reid +4
C grade Peter Tait +2
runners up
A grade Russell Grofos +3








B grade Sid Gilfillan +4








C grade Daryl Heywood +2








NTPs
3rd & 12th Brian Raglus 1.69mtrs
4th & 13th Rod Brown 1.93 mtrs
long putt Glen Porter
7th & 16th Jason Fowles
9th & 18 Rod Brown 1.97 mtrs
BALL COMP
Cory Franklin +2
Simon Crowe +2
Stewart Baker +1
Bob Siecker +1
Geoff Swaffield 0
Jason Patrick 0
Richard clark 0
Jason Lincoln 0











 
IMG_20231126_113441.jpg
IMG_20231125_170321.jpg
IMG_20231125_170343.jpg
IMG_20231125_170241.jpg
IMG_20231125_170143.jpg
9TH DECEMBER
SINGLE STABLEFORD

Overall winner Kel Bridges 44pts
A grade Simon Crowe 44pts 
B grade Franz Schubert 36pts
C grade Wayne Lewis
RUNNERS UP
A grade Stewart Baker 41pts
B grade Earle Braham 36pts
C grade Peter Pratten 
NTPs
3rd & 12th David Woolard 3.63mtrs
4th & 13th Mick Cook 46cm
LONG PUTT Alex Wilson 
7th 16th Bob Siecker 76cms
9th & 18th Garry Reid 2.5mtrs
BALL COMP RUN DOWN
Trevor Whitemore-38pts
Bob Siecker 36 pts
Tash 36 pts
Glen Porter 35 pts 
Richard Clark 34 pts
Tony Lattimore 34 pts
Larry Thompson 34 pts










 
SUNDAY 26TH NOVEMBER PAR 3
KA ELECRICAL AND DEALISH RESTAURANT
Winner Dave Andrews 50 nett








2nd Greg Foy 52 nett








3rd Colm McTaggert 52 nett
4th Trevor Spicer 52 nett








5th Andrew Paine 53 nett








6th Cheryl Andrews 53 nett








NON HANDICAP WINNERS
J Grahame 62 nett








T Crawler 72 nett








BRADMAN AWARD
S Green








NTPs
2nd Bob Siecker 8.3 mtrs
5th Sid Gilfillan 2.9 mtrs
7th D Currie 94 cm
12th Richard Clark 70 cm
16th Toa Proctor




 
IMG_20231126_122135.jpg
IMG_20231126_121802.jpg
IMG_20231126_121610.jpg
IMG_20231126_121645.jpg
IMG_20231126_122145.jpg
IMG_20231126_121834.jpg
2nd december
MONTHLY MUG MEDALS LONG DRIVE

WINNER MICHAEL DAWSON-65nett








MEDAL WINNERS
A grade Russell Grofos-67 nett








B grade Terry Harris-69 nett
C grade Michael Dawson








GROSS WINNERS
A grade Rohan Abbott-72
B grade Cory Franklin-91








C grade Tim Smith







LONG DRIVE WINNERS
A grade Brad Sawyer
B grade Cory Franklin
NTPs
3rd & 12th Tash
4th &13th Billy Osbourne
LONG PUTT Rohan Abbott
7th & 16th Brad Sawyer
9th & 18th David Woolard
BALL COMP RUN DOWN
Scott Dwyer -67 nett
Duanne Hutchins-71
Paul Muir -73
Wayne Lewis-74
Stephen George-74
Rob Else-75
Neville Blanch-75
Darren Reeves-75
Ronald Baker-75










 
IMG_20231202_173701.jpg
IMG_20231202_173635.jpg
IMG_20231202_173826.jpg
IMG_20231202_173756.jpg
30 th DECEMBER  LNC sponsored
AMBROSE 4s

winners were the Rod Brown Team
Rod Brown Reid Brown Maitland Brown David Hortan
 55.875








second Wayne Goward-Trevor Whitemore-Scott Dwyer-Simon Crowe
third Mick Rees-Fletcher Lewis-Cory Armstrong-Trent Grofos
NTPs
3rd & 12th Mick Rees 1.52mtrs
4th & 13th Cory Muxlow 2.05mtrs
LONG PUTT - Barry Brown
7th & 16th Adrian Yeo 3.21mtrs
9th & 18th Reid Brown 00.00 mtrs
BALL COMP
Daryll Heywood-Toa Proctor-Glen Porter-Barry Brown -58.25
Trevor Spicer-G Swaffield-Billy Osbourne-Colm McTaggert-59.25
Phil Hanlen-s greenaway-N Gibson-M Harrison
IMG_20231230_170025.jpg
16 DECEMBER
2 BALL AGGREGATE & S/STABLEFOR
new sponsor KIM JACKSON

winners Duanne Hutchins & Luke Donnelly 77pts








A grade Peter Bell 39pts
B grade Russell Pattison 42pts
C grade Lesley Bridges 42pts
RUNNERS UP
A grade Andrew Paine 38pts
B grade Paul Ryan 37pts
C grade Phil Hanlen 39pts

NTPs
3rd & 12th Russell Grofos 3.17
4th & 13th S Greenaway 2.16
LONG PUTT  N Gibson
7th  &th & 16 th A Paine 2.30
9th & 18th J Patrick 97cm

BALL COMP RUN DOWN
Jason Patrick 38pts
Tate Grofos 37pts 
Scott Dwyer 37pts
Garry Reid 37pts
Jason Lincoln 36pts
David Rushford 36pts
Earle Braham 35pts
Barry Brown 35pts
Richard Clark 35pts
Shane Greenaway 35pts
David Woollard 35pts
Russell Grofos 35pts
kim.jpg
23rd december 2023
DENISE McKEOUGH S/STABLEFORD
Winner Glen Porter 42pts







A grade Trevor Whitemore 39pts
B grade David Rushford 38pts
C grade Peter Pratten 40 pts
RUNNERS UP
A grade Franz Schubert 37 pts







B Grade Toa Proctor 37pts
C grade Kel Bridges 33 pts
NTPs
3rd & 12th Craig Hamilton 2.97 mtrs
4th & 13th Rod Brown 3.14 mtrs
LONG PUTT    Stewart Baker
7th & 16th Mick Cook 2.69 mtrs
9th !8th G P 2.39 mtrs
BALL COMP 
Scott Dwyer 37pts
Jason Patrick 36pts
Tim Smith 35pts 
Shane Brown 35pts
Rod Brown 35pts
Jason Fowles 34pts
Mick Rees 33pts
Brian Raglus 33pts
Daryll Heywood 33pts
Craig Hamilton 33pts
 
IMG_20231223_170512.jpg
IMG_20231223_170631.jpg
6/1/2024
MONTHLY MUG MEDALS AND LONG DRIVE

WINNER Josh Meldrum nett 72
A grade medal Josh Meldrum
B grade medal Earle Braham 75nett








C grade  medal Shane Brown 72 nett
A grade gross Rod Brown 77
B grade Garry Reid  92
C grade Wayne Lewis 97
NTPs
3rd & 12th Lesley Bridges 4.86mtrs
4th & 13th M Ramsay 1.86mtrs
LONG PUTT  Shane Brown
7th & 16th Josh Meldrum 1.53mtrs
9th & 18th Rohan Abbott 2.01mtrs
BALL COMP
Russell Grofos 74nett
Darren Reeves -74
Scott Barry 74
Cory Muxlow-75
Rohan Abbott 75
Richard Clark 76
Scott Dwyer 76
Mick Cook 76
Adam Buchtmann 77
Luke Steel 77
Bob Siecker77
IMG_20240110_123726.jpg
13th JAN single stableford
winner Tata Grofos 39pts
A grade Andrew Paine 37pts
B grade Dennis McKeough 38pts








C grade Darren Haynes 36pts
RUNNERS UP
A grade Mick Rees 37pts
B grade Adrian Yeo 37pts
C grade Olivia Muir 34pts








NTPs
3rd & 12th Rob Else 3.44mtrs
4th & 13th Neville Blanch 1.49mtrs
LONG PUTT Darren Haynes
7th & 16th Olivia Muir 2.22mtrs
9th & 18 Jason Fowlse 1.39mtrs
BALL COMP
Duanne Hutchins 37pts
Tony Lowman 36pts
Neville Blanch 35pts
Tash 35pts
David Woollard 35pts
Jason Lincoln 35pts
Daryll Heywood 35pts
Shane Greenaway 34pts
Cory Franklin 34pts
Greg Foy 34pts
Craig Hamilton 33pts
Gary Croucher 33pts
 
IMG_20231118_175147.jpg
IMG_20240113_172755.jpg
20thJANUARY
2BBB AND S/STABLEFORD

WINNERS Peter bell & Trevor Spicer 46pts
2nd Cory Muxlow & Joel Pryke 46pts
3rd Syd Gilfillan & Greg Foy 40pts








Single Stableford winner
Glen Porter 42 pts 79 gross








NTPs
3rd & 12th Mick Cook 73cm
4th & 13th Chad Lennard 65cm
LONG PUTT Scott Barry
7th & 16th Mick Cook 1.68mtrs
9th & 18th Rob Else 1.96mtrs
BALL COMP
Lesley Bridges 36pts
Brian Raglus 35pts
Chad Lennard 35pts
Duanne Hutchins 35pts
Bob Siecker 35pts
Scott Dwyer 34pts
Geoff Swaffield 34pts
Trevor Abbott 34pts
Paul Ryan 34pts
Barry Brown 34pts
 
IMG_20240120_172103.jpg
IMG_20231223_170512.jpg
27th JAN COLD/WALLY
AMBROSE 4s

winners  Andrew Paine Jason Fowles Richard Clark Syd Gilfillian 57nett










2nd Colm McTaggert Trevor Whitmore Peter Bell Trevor Spicer 57.125 nett
NTPs
3rd & 12 H Kedwell 92cm
7th & 16th Gary Harper 1.25 mtrs
BALL COMP
team
Jackson Barry
Scott Barry
Mick Cook
Callum Cook 57.625
team
Franz Schubert
Colin Tubby
Brad Sawyer
Janes DAD 58.125
team
Russell Grofos
Tate Grofos
Craig Watson
Mick Rees 58.750
 
IMG_20240127_173333.jpg
3RD FEB
AMBROSE 4s
Winners Jason Patrick-Olivia Muir-Paul Muir-Brad Sawyer 56.25 nett








second-Garry Reid -Bob Siecker-
Rod Brown-Syd Gilfillan 57.375








Random prize







random prize







NTPs
3rd 12th Scott Barry 1.5mtrs
7th 16th Tash
BALL COMP
Mick O'Neill-Sam Kriss-Conner Duncan-B Schumann 57.5
D McKeough-D Woolard-C Hamilton-G Croucher 57.75
Simon Crowe-Trevor Martin-B McIntosh-K Cunningham 58.25
IMG_20240203_201023.jpg
IMG_20240203_201125.jpg
IMG_20240203_201319.jpg
IMG_20240203_201511.jpg
16th march 2 Ball Aggregate
WINNERS
Peter Pratten & Rhys Cowie 74pts
2nd Garry Reid & Bob Siecker 74pts









3rd Craig Watson & Mick Rees
NTPs
3rd & 12th Bob Siecker 3.34mtrs
4th & 13th Duanne Hutchins 1.44 mtrs
7th & 16th Richard Clark 2.44 mtrs 
9th & 18th Rod Brown 1.3 mtrs
BALL COMP
Geoff Swaffield Billy Osbourne 71

Simon Crowe- Scott Dwyer 68
Dave Elliott Phil Jirman 67
Tate & Trent Grofos 67
Andy King & Richard Clark 67 













 
IMG_20240316_172719.jpg
6th APRIL SINGLE STABLEFORD
Winner Craig Harrison 35pts
A grade Rob Else 32pts
B grade Garry Reid 28pts
C grade Trevor Abbott 27pts
NTPs
4th & 13th Brian Raglus 
Long Putt Rob Else
&th & 16th L English 4.17mtrs 
BALL COMP
Brad Sawyer 32pts 
Trevor Whitmore 29pts
Jason Fowles 28pts
Brian Raglus 28pts
Rod Brown 28pts 
Rhys Cowie 28pts 
17th feb AMBROSE 2s
winners Mick Rees & Craig Watson 64.25
2nd Jake Smith & Piet Verrydt 64.75
3rd Peter Bell & Simon Crowe 66.25
NTPs
3rd & 12th Tash-2.53mtrs
4th & 13th Olivia Miur 1.7mtrs
Long Putt Russell Grofos
7th & 16th Garry Reid 3.20
9th & 18th Jake Smith 1.31mtrs

BALL COMP
Joshua meldrum
Josh McLeod
Olivia Muir
Paul Muir
Andrew King
Tim Smith
Duanne Hutchins
Brendan Walker
Cory Armstrong
Mathew Sheelah
24th feb  single stableford
winner Daryl Heywood 39pts
A Grade Shane Greenaway 38pts
B Grade Michael Dawson 35pts
C Grade Colm McTaggert 35pts 
NTPs
3rd & 12th Bob Siecker 1.92mtrs
4th & 13th Craig Hamilton 1.56mts
Long Putt Brian Haworth
7th & 16th Phil Anderson 4.09 mtrs
9th & 18th Neil Gibson 2.25 mtrs 
BALL COMP
Billy Osbourne 35pts
David Woollard 33pts
Neville Blanch 33pts
Russell Grofos 32pts
Phil Anderson 32pts
Bob Siecker 32pts
Tate Grofos 32pts
Craig Hamilton 32pts








 
2ND MARCH 
MONTHLY MUG MEDALS & LONG DRIVES

Mug winner Blake McIntosh 69 nett
A grade medal Mick Rees 69nett
B grade medal Duanne Hutchins 72 nett
C grade medal Tim Smith 73 nett
GROSS WINNERS
A grade Rohan Abbott 
B grade Chris Shaw
C grade Tate Grofos
NTPs
3rd & 12th Piet Verrydt
4th & 13th Garry Reid-40 cms
Long putt N Sutherland
7th 16th Tash 2.48 mtrs
9th & 18th Shane Greenaway 60cm
BALL COMP
Scott Dwyer 72nett
Paul Ryan 72
Rod Brown 72
Syd Gilfillian 73
Sam Kriss 73
Rhys Cowie 73
Mick Cook 74
Trevor Martin 74
Trevor Abbott 73
Tash 74
23march SINGLE STABLEFORD
WINNERS
Brian Raglus 38pts c/b
A grade Trevor Whitmore 38pts
B grade David Woollard 37pts








C grade Col Tubby 30pts 








NTPs
3rd & 12th G Jobson 1.18 mtrs
4th & 13th Phil Jirman 0.97 mtrs
Long Putt R Pattison
7th & 16th  P Ryan 1.84 mtrs
9th & 18th Neville Blanch 1.65 mtrs
BALL COMP
Phil Jirman 37pts
Paul Muir 36pts
Barry Brown 35 pts
Rob Else 35 pts
Colm McTaggert 35 pts
Tash 35 pts
Simon Crowe 34 pts
Dave Elliott 34 pts
Bob Siecker 34 pts 
Rod Brown 34 pts 














 
IMG_20240323_173901.jpg
IMG_20240323_173843.jpg
9th march SINGLE STABLEFORD
OVERALL WINNER
M Rees 39pts
A grade Rob Else 39pts 
B grade Corey Franklin 37pts
C Grade Colm McTaggert37 pts
NTPs
3rd & 12th Rob Else
 88cm
4th & 13th Scott Dwyer ^$cm
Long Putt Corey Franklin
7th & 16th Brian Raglus 1.87 mtrs
9th & 18 Craig Harrison1.03 mtrs
BALL COMP
Blake McIntosh 37pts
Duanne Hutchins 36 pts 
Corey Armstrong 36 pts
Drayll Heywood 35pts
Tony Lowman 35 pts
Brad Sawyer 34pts
Russell Grofos 34pts 
Richard Clark 34pts
Scott Dwyer 33pts
Trevor Abbott 33pts 












 
30th MARCH SINGLE STABLEFORD
Winner Bob Siecker 38pts
A grade Trevor Whitmore 37pts
B grade Neil Gibson 35pts 
C grade Lachlan Gibson 33pts
RUNNERS UP
A grade Rob Else 36pts 
B grade Daryll Heywood 35pts
C grade Callum Cook 32pts
NTPs
7th & 16th Andrew Paine 58cm
9th & 18th Rohan Abbott 81 cm
BALL COMP
Rohan Abbott 36pts 
Peter Macrae 36pts 
Garry Reid 35pts 
Craig Harrison 35pts 
M Schubert 35pts
D Reeves 34pts 
Jason Patrick 34pts
Tim Smith 34pts
Paul Ryan 33pts
Shannon Mulley 32pts 
 
bottom of page